درباره زغال قالب

درباره زغال قالب
چگونگی ایجاد اولین کارخانه تولید زغال در ایران
شما امروز وارد هر سوپری بشوید به راحتی می توانید زغال مورد نیاز خود را خریداری نمایید. آیا قبلا هم این چنین بوده است؟
حدود 30 سال پیش از این، یعنی اوایل دهه 70 هیچ سوپر یا فروشگاهی حاضر به عرضه زغال نبود. بلکه در هر شهرستان، چند مغازه انبار مانند وجود داشت که کوهی از زغال طبیعی (اکثراً جنگلی) را روی هم تلمبار کرده بودند و با بیلچه، زغال را داخل پاکت یا گونی ریخته، به شما عرضه می داشتند. بسته بندی های آلوده ای که تا به خانه برسید، لباس و وسایل شما را سیاه می نمود. عیب دیگر این زغال ها، عدم تفکیک آنها از هم بود. یعنی انواع زغالِ چوب های جنگلی و درختهای باغی را درهم می فروختند.
در سال 1370 آقای امیر حسین خدیوی که تازه از آلمان باز گشته بود، با عشقی که به طبیعت و فهمی که ازمنافع حفظ محیط زیست داشت و در مدت اقامت در اروپا شاهد ممنوعیت قطع درختان جنگلی برای تهیه زغال وجایگزینی آن با انواع زغال های فشرده و بخصوص باربیکیو که به جای چوب درختان، از خاکه زغال وضایعات چوبی تولید می شود،بود، تصمیم به راه اندازی اولین کارخانه تولید زغال فشرده با بسته بندی شیک و بهداشتی گرفت.
 در نتیجه کارخانه زغال قالب که امروز با 20 هزار مترمربع مساحت و 9 هزار متر سوله، دهها دستگاه خارجی و داخلی و بیش از 100نفر نیروی متخصص و کارگر ساده، انواع زغال و ژل و الکل و منقل را تولید می نماید، نخست با طراحی و ساخت چهار دستگاه تولیدی، دوکوره و یک آسیاب، توسط خود ایشان وکشف فرمول چسب گیاهی، بدون استفاده از موادشیمیائی با همراهی پانزده کارگر شروع به کار کرد.

آقای خدیوی ازهمان آغاز، شعار کارخانه را حراست از طلای سبز، حفاظت از محیط زیست انتخاب نمود و تصمیم گرفت تا آن جایی پیش برود که مردم ایران نیز مانند ملل اروپا و آمریکا، زغال های فشرده را جایگزین زغال طبیعی کرده تا از آسیب و صدمه به جنگلهای ایران بکاهد.
با افتتاح شرکت زغال قالب و تولید انبوه، کم کم زغال فشرده، جای خود را در فروشگاه ها و سوپر ها، باز کرد. در آغاز استقبال خوبی از زغال های فشرده، خصوصا از طرف کسانی که به حفظ محیط زیست علاقمند بوده و یا حداقل یک بار از این نوع زغال استفاده کرده بودند شد. لکن با توجه به آنکه، تغیر فرهنگ و ذائقه مردم کاری سخت و دشوار بوده و در کوتاه مدت امکان پذیر نمی باشد، نمایندگان و مغازه‌داران خواهان آن شدند که در کنار زغال های فشرده، زغال طبیعی نیز عرضه شود.
 بدین خاطر شرکت زغال قالب به منظور اجابت درخواست نمایندگان، فروشگاه ها و مصرف کنندگان و خصوصا جلوگیری از عرضه زغال های جنگلی که متاسفانه با قطع مخفیانه درختان چند صد ساله جنگل های کشور، تهیه می شد، اقدام به خرید درختان خشک شده باغی از روستاهای کشور و تبدیل آنها به زغال طبیعی نموده و آنها را با توجه به نوع چوب، تفکیک و سپس تبدیل به زغال کبابی، زغال لیمو و غیره برای مصارف گوناگون کرد. به همین خاطر، با توجه به عدم استفاده از درختان جنگلی و اشاعه فرهنگ مصرف زغال فشرده در ایران، در سال 1380 موفق به دریافت تاییدیه سازمان محیط زیست و در سال 1381 ازسازمان جهاد کشاورزی ایران گردید.
گرچه متاسفانه پس از این همه سال تلاش در تولید و تبلیغ مزایای زغال فشرده درحفظ محیط زیست، متاسفانه هنوز بسیاری از تولید کنندگان زغال، از درختان جنگلی استفاده و بعضاً با افتخار روی بسته بندیشان می‌نویسند تهیه شده از بهترین چوب درختان جنگلی!
کسانی که دهه 30 را پشت سر گذاشته اند، این موارد را خوب به یاد دارند و می دانند که چگونه زغال، به شکل امروزی واردفروشگاههای ایران شد.
کارخانه زغال قالب
تعهدات و وظایف کارخانه زغال قالب
شرکت زغال قالب از آغاز تاسیس چند اصل را سرلوحه کار قرار داد:
1. هرگز از درختان جنگلی استفاده ننماید.
2. کیفیت زغال ها از لحاظ ابعاد، نوع چوب ،میزان رطوبت، عدم خاکه باید عالی باشد.
3. وزن بسته بندی ها باید کامل و مطابق آن میزانی که روی بسته‌بندی درج گردیده باشد.
4. برای هرگونه مصرفی زغال مخصوص آن تولید گردد.
5. برای حفظ سلامتی کارگران و کیفیت برتر زغال ها، مدرن ترین دستگاه های خارجی و یا داخلی که اکثراً طراحی و تولید آنها توسط مهندسین کارخانه انجام پذیرفته مورد استفاده قرارگیرد.
رعایت نکات فوق باعث گردیده که امروز بعد از  26سال از شروع آزمایشی، تستهای متعدد، عرضه حداقلی و 22 سال پس از دریافت پروانه بهره برداری و سایر تائیدات لازم و تولید انبوه، شرکت زغال قالب، علاوه برکسب عنوان اولین تولید کننده صنعتی زغال در ایران، لقب بزرگترین و پر محصول ترین کارخانه تولید زغال و خصوصا کیفیت برتر،درخاورمیانه را نیز دریافت دارد. چندان که با عرضه انواع زغال و ژل و الکل و منقل های متنوع، جهت مصارف گوناگون، با همیاریِ 80 نماینده داخلی، قسمت اعظم بازار ایران را از آن خود کرده و با صادرات زغال های فشرده به خارج، علاوه بر کشورهای همسایه مانند امارات و قطر و عمان و بحرین و کویت و عراق و ترکیه در آلمان و انگلیس و کشورهای آمریکای لاتین همچون برزیل، آرژانتین نیز نمایندگی تاسیس و سالانه مبالغ قابل توجهی ارز، در قبال صدورِ زغالهای تولید شده از ضایعات کارخانجات چوب بری را وارد کشور نماید. البته همانگونه که مستحضرهستید، صدور محصولات به خارج، خصوصا کشورهای اروپایی کار ساده ای نیست مگر آنکه استاندارد لازم را داشته و جزء محصولات برتر باشد. برای شرکت زغال قالب نیز این امر، زمانی میسر گردید که توانست گواهی کیفیت و دریافت تاییدیه استاندارد را از آزمایشگاه معتبر MI هلند بر اساس استاندارد نوریت آمریکا دریافت نماید. با دریافت این گواهی مجوز ورود محصولات زغال قالب به اتحادیه اروپا صادر گردید.
آشنایی بیشتر بازغال ونحوه تولید آن درکارخانه زغال قالب
چگونه زغال خوب را از بد تشخیص دهیم؟
می‌دانید که هرگاه محصول جدیدی مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار بگیرد، و بلافاصله فرصت طلبانی پیدا می‌شوند که با تولید و عرضه نوع تقلبی و بی کیفیت آن، در بسته بندی های ظاهراً مشابه، از اعتماد مردم به محصول اصلی، سوء استفاده می کنند. طبیعی است که این افراد به هیچ اصول اخلاقی پایبند نبوده و در نتیجه برایشان مهم نیست که مصرف کننده را فریب داده و جنسی نامرغوب را به بهایی بالاتر از ارزش واقعی بفروشند. لذا اگر توجه نمایید، می بینید که در هر شهرستان دهها نفر مشغول بسته بندی زغال هستند. حتی کارگران خارجی هم، انباری را اجاره کرده و با خرید زغال های جنگلی که به علت قاچاق بودن، ارزان‌تر  است، اقدام به تولید زغالهای بی کیفیت کرده و به فرشگاه ها عرضه می کنند و مصرف کنندگان نیز بدون اطلاع از قاچاق بودن و بی کیفیتی محصول،با توجه به قیمت ظاهراً ارزانتر، اقدام به خرید آنها می کنند.
لطفاً برای منافع خودتان و حمایت ازمحیط زیست کشور، هنگام خرید هر زغالی به نکات ذیل توجه نمایید.
پروانه بهره برداری تولید از وزارت صنایع
بیش از 90 درصد از تولیدکنندگان زغال، هیچگونه پروانه بهره برداری ندارند.
تعداد محدودی از آنها پروانه بهره برداری بسته بندی دارند، نه تولید.
تعدادی یک شماره پروانه بهره برداری که مربوط به شغل دیگری هست، روی بسته درج می نمایند.
عده ای فقط شماره ثبت شرکت داشته که ربطی به تولید و بسته بندی ندارد.
بسیاری دیگر، فقط شماره موبایل داشته و هیچ مکان ثابتی برای جوابگویی و یا شکایات شما ندارند.
توجه داشته باشید که شما برای تولید هر محصولی علاوه بر ثبت شرکت، پس از ساخت کارخانه، تهیه دستگاهها و سایر ملزومات، باید نمونه تولیدی خود را برای سازمان های نظارتی مربوطه بفرستید تا پس از بررسی و آزمایش تعیین کیفیت، پروانه بهره‌برداری مخصوص را دریافت دارید.
برای خاطر جمعی بیشتر با مراجعه به سایت وزارت صنایع از صحت پروانه بهره برداری هریک از این شرکتها و محصولات اطلاع حاصل فرمائید.
وزن کافی
اکثر زغال های موجود در بازار، بسته بندی هایشان را شبیه بسته بندی محصولات زغال قالب می نمایند، اما وزنشان از 10  تا 50 درصد کمترازمحصول مشابه (زغال قالب) است.
وزن اولیه
الف- اگرهنگام خرید هر بسته زغال آنرا وزن کنید، متوجه خواهید شد که بسیاری ازآنها 10 الی 20 درصد سبک تر از محصول مشابه (زغال قالب) است.
میزان خاکه و ضایعات
ب- برخلاف شرکت زغال قالب که خاکه و خرده ریزه هایِ زغال را توسط دستگاه سرند، جدا نموده و با استفاده از آنها زغال فشرده تولید می کند. زغالهای متفرقه، بدون جداسازی، حداقل 20 درصد خاکه و خرده ریز ضایعاتیِ را همراه زغال، داخل پاکت می ریزند، زیرا امکان دیگری برای استفاده از آن ندارند.
میزان رطوبت زغال
ت- زغال، محصولی رطوبت پذیر است. در زمستان بیشتر و در تابستان کمتر. برخلاف شرکت زغال قالب که قبل از بسته بندی زغال ها را در کوره های مخصوص خشک کرده و هنگام بسته بندی، حداکثر 5 درصد رطوبت استاندارد را دارد، بسته بندی های متفرقه به علت نداشتن کوره خشک کن، زغال را با هر میزان رطوبتی که دارد، داخل پاکت می ریزند. لذا گاهی 15 الی 20 درصد زغال های آنان، آبی هست که به شما فروخته شده و در عین حال زغال را هم بی کیفیت کرده است.
کیفیت مواد اولیه زغال
ث- زغالِ طبیعی خوب، زغالی است که از چوب درختان باغی تهیه شده باشد. اما اکثر زغال های متفرقه کبابی، از تخته های نئوپان، سر شاخه هایی که دوام کافی ندارند و غیره تهیه شده است.

درنتیجه، جمع این موارد (کسری وزن اولیه، میزان خاکه و ضایعات، رطوبت و غیره )را اگر از محصول واقعی کم کنید، متوجه خواهید شد که مثلا در یک بسته بظاهر یک کیلویی، حدود 400 الی500 گرم زغال قابل استفاده وجود دارد.

آیا محصولات زغال قالب به کلی فاقد عیب های مذکور هستند
پروانه بهره برداری
پروانه بهره برداری شرکت زغال قالب به شماره 1311381/042329 تاریخ 04/03/1377 چهار سال پس از تولید نمونه های اولیه و آزمایشات لازم و دریافت تاییدیهای مورد لزوم از سازمانهای مربوطه، توسط وزارت صنایع ایران صادر گردید.
وزن
روی تمام بسته بندی های زغال قالب، وزن دقیق آنها نوشته شده است. مثلاً روی بسته یک کیلویی کبابی درج گردیده است 1000گرم+_ 50  که اکثراً بیشتر از وزنِ نوشته شده است. البته چون بسته های زغال توسط دستگاه پر میشوند، گاهی ممکن است، دستگاه یک بسته را کمی کمتر یا بیشتر از میزانِ تعیین شده پر نماید. ( علت این اتفاق آنست  که‌چون تمام زغال ها کاملاً هم اندازه نیستند ،لذا گاهی چشم دستگاه دچار اشتباه میشود) با این حال شما می‌توانید هر محصولی از شرکت زغال قالب را که بیش از 5 درصد کسری داشته باشد به فروشنده پس داده و بسته دیگری دریافت نمایید.
پیشنهاد ما به شما این است که هر نوع زغالی، حتی زغال قالب را قبل ازخرید وزن نمائید.
میزان خاکه و ضایعات
در هنگام بسته بندی محصولات زغال قالب، حتی یک گرم خاکه و ضایعات داخل بسته ریخته نمی شود. لکن از زمان بسته‌بندی تا رسیدن به دست مصرف کننده ،به علت حمل و نقل آن از کارخانه تا شهرستان مورد نظر، جابجایی در انبار نماینده، حمل از انبار به مغازه، جابجایی های مکرّر وهر روزه زغالها از داخل به خارج مغازه و بلعکس که باعث سایش زغال ها به یکدیگرمی شوند، امکان دارد مقداری از آنها تبدیل به زغال ریز و یا خاکه گردد.
میزان رطوبت
محصولات زغال قالب کاملاً رطوبت گیری شده است. اما همانطور که قبلا گفتیم ،داشتن حداکثر ۵ درصد رطوبت طبیعی است. لذا وقتی مغازه دارها، بسته های زغال را در بیرون از مغازه، مقابل آفتاب قرار می دهند، این ۵ درصد تبخیر شده و گاهی به شکل قطراتی از زیر نایلون بسته بندی نمایان می شوند. این مورد کاملاً طبیعی است و به هیچ وجه به کیفیت زغال لطمه نمیزند.
کیفیت مواد اولیه
شرکت زغال قالب بنا بر تعهدش، مبنی بر عدم استفاده از درختان جنگلی، فقط درختهای خشکیده باغی را مورد استفاده قرار می دهد. ضمناً نه تنها از زغال های کم دوام تخته ای و نئوپانِ آلوده به چسب چوب پرهیز نموده، بلکه از زغال سرشاخه هم بسیار کم استفاده می کند. البته برای روشن کردن زغال های درشت، همیشه کمی زغال سر شاخه کوچکتر، حداکثر 10 درصد
مورد نیاز است. توجه داشته باشید که زغال کوچکتر سرشاخه، با خاک و ضایعات فرق دارد.

درباره زغال لیمو، به شما اطمینان میدهیم، به جز شرکت زغال قالب هیچ یک از محصولات لیمویی که ما از بازار تهیه و آنهارا مورد آزمایش قرار داده‌ایم، لیموی خالص نبوده است، بلکه ترکیبی از زغال سیب، زیتون، کاج و غیره همراه باحداکثر 30 درصد زغال لیمو می باشد.

شرکت زغال قالب نیز قبل از آنکه اقدام به خرید و ساخت کوره های مخصوص تولید لیمو بنماید، این محصول را از کسانی که امروزهم عرضه کننده عمده مثلاً لیمو هستند، تهیه و بسته بندی می کرد. اما به خاطر همین ناخالصی ها و قاطی کردن زغال های متفرقه، داخل لیمو، علی رغم تذکرات مداوم و حتی اضافه پرداخت بهای بیشتر، نتوانست زغال لیموی خالص را از آنها دریافت نماید، زیرا تشخیص زغال لیمو از زغال سیب و زیتون و مابقی، از روی شکل ظاهری کمی سخت بوده و فقط پس از روشن کردن و هنگام استفاده، با توجه به دوام و کیفیت آن مشخص می شود. بدین خاطر شرکت زغال قالب که همیشه خود را ملزم و متعهد به عرضه محصولات با کیفیت درجه یک می داند، از سال 1394برای اولین بار اقدام به ساخت کوره های صنعتی مخصوص تولید زغال لیمو نمود و از آن زمان به بعد با خرید درخت های خشک شده لیمو، کلیه محصولات خود را در کارخانه تولید و لذا با اطمینان خاطر آنها را به بازار عرضه می کند.
 تفاوت بهای محصولات زغال قالب با محصولات مشابه متفرقه ،بخاطر همین اختلاف درکیفیت می باشد.

مجموعه دلایل فوق باعث می‌شود که تولید زغال های متفرقه بین 40 الی 50 درصد، ارزانتر از زغال قالب تمام شود. اما بجای آنکه این تولیدات ِ کم وزن و بی کیفیت را به نصف قیمت عرضه نمایند، از عدم آگاهی مردم سوء استفاده نموده با حدود 10 الی 15 درصد ارزانتر نسبت به محصولات زغال قالب آنها را به مصرف کننده می فروشند. متاسفانه مصرف کنندگان ناآگاه نیز، به خیال ارزان خریدن، پولشان را هدر می دهند و در حقیقت با احتساب وزن، رطوبت، میزان خاکه و همچنین کیفیت پائینِ زغال های متفرقه، پول بیشتری پرداخت می کنند.
انگلیسی ها ضرب المثل معروفی دارند هیچ ارزانی بی دلیل نیست

نـظـرات کاربران
دیگر مطالب کاربردی
•  گواهی نامه های دریافت شده
•  قوانین و مقررات
•  ارسال سریع محصولات
•  بهترین کیفیت محصول
•  مدیران شرکت
•  شماره حساب های زغال قالب
سوالات متداول از شرکت زغال قالب سوالات متداول
زغال مکعبی ارتباط با ما
زغال فشرده